Po tom ako ste sa zoznámili s niektorými kryptomenami, obzvlášť s Bitcoinom, je dobré si predstaviť akým spôsob to vlastne všetko funguje, keď je teda BTC decentralizovaný, kde je vlastne uložený ako si to máme vysvetliť?

Kryptomeny sú výnimočné tým, že su decentralizované.

Neexistuje žiadne úložisko, žiadne dátové centrum ktoré by sa dalo zničiť a tým zlikvidovať napríklad Bitcoin, v podstate je to nemožné. Bitcoin funguje na systéme zvanom Blockchain, môžeme si to predstaviť ako knižnicu v ktorej sú zapísane všetky obchodné transakcie, každý jeden pohyb ktorý bol vykonaný na sieti Blockchain je dohladateľný, na rozdiel od fyzickej databázy alebo knižnice, tu sa zápisky nedajú vymazať a nemôžu sa ani stratiť pretože sa nenachádzajú na jednom mieste, sú tisíce duplikovaných záznamov, neexistuje žiadne slabé miesto ktoré by po zničený spustilo lavínu, naopak „centrum“ sa nachádza v počítači každého uživateľa, každého minera ktorý prispieva svojim výkonom na potvrdzovanie transakcií, teraz si predstavme že takých počítačov sú milióny, nehovoríme len o Bitcoine ale aj o iných kryptomenách ktoré sa získavajú ťažením. Blockchain je absolútne transparentný a všetky transakcie sú verejne prístupné, teraz si to skúste porovnať s bankami…myslím že to nepotrebuje komentár. Takže pokiaľ sa na celom svete nevypne internet, Bitcoin nemôže byť inak zničený 😊.

Ako fungujú transakcie?

Každý vlastník peňaženky pozná dva kľúče a to verejný ktorý bude využívať pri prevodoch, a privátny ktorý mu bude slúžiť ako potvrdenie k prístupu ku svojim kryptomenám.

Ak ste sa rozhodli poslať napríklad 0,005 BTC svojmu kamarátovi, potrebujete v prvom rade poznať jeho verejný kľúč čiže adresu peňaženky a následne potvrdiť tento prevod Vaším digitálnym podpisom pomocou privátneho kľúču (ten za žiadnych okolností nikde nezverejnujte). Po potvrdení transakcie z Vašej strany, musia potvrdiť tento prevod mineri z celého sveta pri vyťažení dalšieho bloku v ktorom sa nachádza aj Vaša transakcia, tým dokážu že prevod nie je falošný a môže byť vykonaný. Ak všetko prebehne ako má, Vaša transkacia je vykonaná a navždy zapísaná v Blockchaine!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here