Po úspešnej registrácii do burzového systému Bittrex, si ukážeme ako jednoducho pridáte prostriedky do svojej peňaženky a následný nákup/predaj iných kryptomien. Ako teda používať burzu Bittrex?

Prihláste sa do svojho Bitrrex účtu a na hornej lište nájdete možnosť Wallets– Vaše peňaženky kryptomien. Vo všeobecnosti môžete vložiť ktorúkoľvek kryptomenu ktorou disponujete. Ako príklad použijeme Bitcoin. 

Po otvorení Wallets by nám BTC malo ukazovať niekde na prvej stránke, ale pre lepšiu orientáciu aj do budúcnosti použijeme hľadáčik vpravo hore v šedom poli, do ktorého nápišeme skratku hľadanej kryptomeny- v tomto prípade BTC. Pokiaľ budete mať na Bittrexe väčšie množstvo rôznych kryptomien,tie ktorých budete mať najviac sa budú vždy ukazovať na prvých miestach, čiže zostupne.

bittrex.com

Bittrex vyhľadá všetky zhody a Bitcoin môžeme vidieť teraz už na prvej priečke. Môžeme si tu všimnúť hodnoty ako- zmena vývoja kurzu za posledných 24H (v modrom krúžku), celkový počet mincí (v zelenom krúžku) ďalej Available Balance – aktuálne množstvo k dispozícii , Pending Deposit– prebiehajúce vklady a Reserved sú mince, ktoré ste už vložili ako objednávku do marketu.

Vľavo od názvu kryptomeny vidíme dva symboly- zelený a červený . Vyjadrujú vklady a výbery danej kryptomeny (BTC).  Pokiaľ si želáme vložiť prostriedky v BTC klikneme na zelený symbol a naopak pokiaľ si prajete vybrať BTC kliknite na červený symbol.

Vklad BTC

Najdôležitejšie je, nepomýliť sa vo výbere tej správnej peňaženky pretože ak by ste zaslali Vaše BTC napríklad do peňaženky ETH , tak Vám neprídu a môžete o ne ľahko prísť. Preto si vždy dobre skontrolujte Name a Symbol! Pod nadpisom Address vidíte Vašu verejnú adresu peňaženky, ktorú jednoducho skopírujete kliknutím na Copy. Teraz túto adresu použijete v príkaze na zaslanie BTC z Vašej, či už hardwarovej, desktop alebo inej peňaženky, v ktorej máte BTC určené na presun na burzu Bittrex.

bittrex.com

Výber BTC

Pri výbere zadáme do kolónky Quantity množstvo BTC, ktoré chceme vybrať a poslať do inej peňaženky. Adresu takejto peňaženky vložíme do kolónky ktorá je pod nadpisom Address. Predtým ako potvrdíte výber kliknutím na tlačidlo Withdraw BTC, skontrolujte Transaction Fee (poplatok za transakciu) a celkovú sumu výberu Total Withdrawal.

bittrex.com

Tento proces závisí zvyčajne od vyťaženosti siete a výške Fee poplatku. Môže to trvať pol hodinu alebo v niektorých extrémných prípadoch aj niekoľko hodín. Preto ak môžete dbajte na primeraný transakčný poplatok.

A teraz prejdeme k samotnému obchodovaniu- predaju a nákupu ostatných kryptomien, za príklad som si teraz zvolil crypto pár BTC-ETH. Otvoríme si Markets a opäť pomocou hľadáčika jednoducho nájdeme pár, s ktorým máme záujem obchodovať. Po otvorení a načítaní (pri slabšom spojení to môže trvať trošku dlhšie, sledujte vľavo hore Socket Status) sa nám zobrazí takzvaná Trading Sekcia, v ktorej už priamo vidíme grafvývoj ceny ako aj aktuálne objednávky (Order Book) a aktuálne pohyby predajov a nákupov (Market History).

bittrex.com

V strede vidíme v červenom rámčeku Buy and Sell, klikneme teda na tú možnosť, ktorá nám vyhovuje. Následne zvolíme všetky hodnoty:

  • Order Type– v ponuke máme Limit alebo Conditional– tu môžete definovať, kedy sa objednávka uskutoční. Pomocou podmienenej možnosti ju môžete špecifikovať na nákup alebo predaj (Stop loss)
  • Quantity– ako už sám názov napovedá, zadávate aké množstvo ETH chcete zakúpiť
  • Bid– je Vaša ponuka za ktorú ste ochotný v tomto prípade ETH kúpiť alebo predať. Určujete si vlastnú objednávku, ale pozor! Pri vysokom Volume sa môže ľahko stať, že Vašu ponuku rýchlo predbehnú iné ponuky.
  • Total– je množstvo BTC ktoré zaplatíte za Vašu objednávku. Poprípade môžete objednávku naformulovať spôsobom, že najskôr vypíšete množstvo BTC, ktoré chcete investovať do ETH a Bittrex následne automaticky vypočíta koľko ETH získate.
  • Platný čas– čas platnosti objednávky, automaticky budete mať prednastavené Good Til Cancelled – čiže ponuka bude platná kým sa neuskutoční alebo kým ju manuálne nezrušíte.

Potvrdenie takejto objednávky vyzerá následovne

bittrex.com

Ako by sme to spravili ešte inak?

Existuje aj rýchlejší spôsob priameho nákupu alebo predaja. Treba však rátať občas s vyššou cenou no niekedy to stojí za to. Keď sa pozrieme na Order Book vľavo môžeme vidieť KUPUJÚCICH, ktorým môžeme priamo predať naše ETH za cenu ktorú si oni určili jednoduchým kliknutím na SELL. Samozrejme ponuka, ktorá je navrchu je v danom momente pre Vás najvýhodnejšia. Na pravej strane vidíme zase ponuky PREDAVAJÚCICH užívateľov, od ktorých si môžeme priamo zakúpiť. Tu je však treba myslieť na to, že kupujete množstvo ktoré vidíte alebo predávate, treba sledovať SIZE a TOTAL. Po kliknutí na ponuku sa Vám zobrazí potvrdzujúci oznam. Presne vidíte množstvo ktoré kupujete, za akú cenu a s akými poplatkami. Kliknutím na Confirm súhlasíte  a obchod môže prebehnúť. Je treba podotknúť, že pri vysokom Volume nemusí obchod prebehnúť na prvý krát. Niekto Vám môže jednoducho vyfúknuť vašu objednávku- platí tu pravidlo kto prv príde,ten prv melie.

bittrex.com

Na záver…

Zvyčajne sa dá sledovať priebeh obchodu vpravo hore dočasným oznamom. Následne skontrolujte Vašu Wallet, či je v nej to, čo ste si želali. Teraz zvládnete základné úkony na burze Bittrex. Veľa šťastia pri obchodovaní!

Nezabúdajte na vysokú volatilitiu a riziko obchodovania, vždy investujte iba sumu, o ktorú ste v najhoršom prípade ochotný prísť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here