Bitcoin už niekoľko mesiacov prechádza veľkou korekciou, ktorá nasledovala po koncoročnej explózií ceny do výšky 20 000 USD. Dnes je jeho cena o tretinu nižšia a ľudia sa rozdelili na 2 tábory. Jedny veria, že kryptomeny majú len horšie obdobie a to čo nás čaká v budúcnosti, rýchlo vymaže zlé spomienky na aktuálny stav, na druhej strane niektorí Bitcoin zatracujú a nedávajú mu už žiadnu šancu prekonať minuloročné rally. Kam sa radíte vy?

Cena Bitcoinu je jedná vec, ale dôležitejšia je jeho funkčnosť a fakt, že jeho spustením a neustálou integráciou do reálneho sveta Bitcoin vytvára dejiny v oblasti IT ako aj ekonomiky. Uvedomujú si to aj mnohé krajiny, pokrok nikto nezastaví a digitalizácia sveta ako aj Bitcoin samotný je stále len v začiatkoch. Ako sa však pozerajú na kryptomeny konkrétne krajiny na blízkom východe?

Bitcoin v krajinách blízkeho východu

4.septembra vláda Bahrajnu, ústavná monarchia v Perzskom zálive zdôraznila dôležitosť blockchianu pre ekonomiku krajiny. Kráľovstvo má pomerne pozitívny prístup ku kryptomenám, čo sa však nedá povedať o zvyšku Ázie (Rusko, Čína) kde kryptomeny čelia mnohým zákazom. Napriek tomu sa zdá, že blízky východ od Dubaja po Tel Aviv je pripravený prijať blockchainovú revolúciu.

Nájdete tu krajiny blízkeho východu a ich postoje ku kryptomenám. Zoznam však nie je na 100% a názory na kryptomeny a blockchain sú stále predmetom dohadov a častých zmien.

Bahrajn

Táto krajina má pomerne pozitívny prístup ku kryptomenám. V septembri 2017 vyhlásila Bahrajnská centrálna banka (BCB) vytvorenie regulačného Sandboxu, ktorého cieľom je uľahčiť fintech priemysel v krajine, vrátane Bitcoinu a podnikov využívajúcich blockchain.

V júni 2018 mieste média oznámili, že Dubajskej burze Palmex obchodujúcej s kryptomenami bola udelená administratívna licencia pre sandbox a tým sa údajne stala prvou a jedinečnou výmennou burzou s kryptomenami na blízkom východe a v Afrike.

Turecko

Podľa správy banky ING až 18 % tureckých občanov vlastní kryptomeny. Na porovnanie môžeme vziať USA, kde je takisto veľmi silná krypto komunita ale iba 8% vlastní kryptomenu. Tento stav možno pripísať aktuálnym problémom rastúcej miery inflácie tureckej líry. Na druhej strane mnoho odporcov tvrdí, že Bitcoin nie je v súlade s islamom a preto z hľadiska náboženskej viery by obchodovanie s Bitcoinom nemalo byť vhodné pre moslimov.

Katar

Kryptomeny sú v Katare zakázané. Vo februári 2018 zverejnila Katarská centrálna banka (QCB) vyhlásenie, ktorým varovala verejnosť a upozorňovala banky na tieto zákazy týkajúce sa kryptomien. Dokonca by mali byť uložené sankcie porušenie týchto predpisov.

Saudská Arábia

Kryptomeny sú v Saudskej Arábii taktiež považované za nezákonné od 8.augusta a Saudskoarabský menový orgán (SAMA) oficiálne varoval občanov pred obchodovaním s virtuálnymi menami.

Irán

Momentálne je krajina ochromená zlými ekonomickými podmienkami kvôli sankciám, ktoré na krajinu uvalil Donald Trump. Z tohto dôvodu sa mnoho ľudí obracia na kryptomeny. Visa či Mastercard v krajine nefungujú a miesta mena rial je zasiahnutá vysokou mierou inflácie. Bitcoin stúpa na povedomí a miestne média oznámili, že viac ako 2,5 miliardy dolárov bolo v krajine minutých na nákup kryptomien.

Irak

Bitcoin je v krajine zakázaný. Podľa miestneho ekonomického experta môžu byť používatelia kryptomien dokonca trestne stíaný podľa už existujúcich zákonov o praní špinavých peňazí.

Kuvajt

Podobne ako v Iraku aj v Kuvajte sú kryptomeny zakázané. V decembru 2017 Kuvajtské ministerstvo financií vyhlásilo, že neuznáva kryptomeny a že finančné inštitúcie, banky a spoločnosti majú zakázané s nimi zaobchádzať.

Zdroje Ministerstva financií citované spoločnosťou Arab Times však uviedli, že ani ich inštitúcia ani centrálne bany nemôžu regulovať obchodovanie s Bitcoinom pretože sú mimo kontroly. Príjmy z Bitcoinu, ktoré sú prepojené zo zahraničia do Kuvajtu, sa považujú za nelegálne a nečisté peniaze, pretože Kuvajtský zákon ich nepovažuje za meny.

Spojené Arabské Emiráty

Vláda Spojených arabských emirátov (SAE) vysiela zmiešané signály týkajúce sa kryptomien. Najskôr začiatkom októbra 2017 štát vydal svoje prvé regulačné usmernenie týkajúce sa ICO a kryptomien, kde boli uznané ako cenné papiere a komodity.

Neskôr však guvernér banky Mubarak Rashid al-Mansouri vydal verejné varovanie pred používaním kryptomien ako prostriedku výmeny, z obavy využívania peňazí na špinavé pranie či financovanie terorizmu .

Ostatné krajiny blízkeho východu ako Egypt, Cyprus, Jordán, Omán a Lebanon majú kryptomeny zakázané  a zvyšné dve- Palestína s Izrael sú práve v štádiu definovania regulácie a klasifikácie kryptomien vrátane Bitcoinu.

Sledujte nás na Facebooku!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here