Krypto market má momentálne celkom slušný a hlavne pozitívny fundament. Patrí k nemu rozhodne aj správa o žiadosti na spustenie fondu ETF (exchange-traded fund). Očakáva sa prílev veľkých peňazí do crypto marketu, inštitucionálni investori budú mať možnosť vytvoriť verejne obchodovateľný fond na burzách.

O ETF fond sa v minulosti už pokúšali bratia Winklewossovi a to 2x, no márne. Komisia pre kontrolu cenných papierov Spojených štátov (SEC) tento návrh vždy zamietla. Tentokrát sa však možno situácia vyvinie inak, návrh už doteraz získal 20x väčšiu pozornosť. Doteraz bolo evidovaných 210 pripomienok týkajúcich sa žiadosti o požiadavku ETF. Len 6 z nich bolo negatívnych! zvyšných 204 je pozitívnych. Výhoda ETF fondov oproti klasickým Futures derivátom je v reálnom “fyzickom” držaní kryptomeny. Obchodujú sa reálne Bitcoiny a nie len ich deriváty, ktoré sa riadia podla stanoveného indexu.

Uvidí Bitcoin tento rok nové ATH?

Na oficiálnej stránke SEC môžeme sledovať neustále požiadavku ETF na podanie pripomienok. Žiadosť vznikla v dôsledku toho, že Chicago Operations Exchange (CBOE) podala návrh na zmenu pravidiel na zoznam akcií typu Bitcoin (BTC) vydaných spoločnosťou VanEckSolidX Bitcoin Trust. Platforma VanEck v New Yorku a blockchainová platforma SolidX sa na začiatku tohto roka spojili s cieľom vytvoriť obchodovateľný fond na burze (ETF) a spolupracovali s CBOE Global Markets, aby predložili návrh.

Ak by návrh tejto zmeny prešiel, mohol by byť fond ETF zalistovaný na burze CBOE BZX – čo je jedna zo štyroch búrz ktorú CBOE prevádzkuje. ETF poskytne možnosť obchodovať na burze cenných papierov s pridanou likviditou a nižšími poplatkami. Aj v prípade, že nie ste trader, pozitívne rozhodnutie vás určite poteší nakoľko pravdepodobne spôsobí pekný nárast ceny Bitcoinu.

Rozhodnutie SEC príde neskôr ako sa čakalo

Prvotné správy naznačovali, že SEC má rozhodnúť o osude ETF do 10.augusta 2018. Ale tento predpoklad bude nesprávny, ďalšie informácie poukazujú až na 16. august. Teraz mnohí vnímajú tento deň ako možný štartovací impulz na ceste za novým ATH. Kam až by mohla táto pozitívna správa “vystreliť” cenu Bitcoinu je otázne, dôležité však je, že schválením ETF by určite do krypto marketu zavial čerstvý nárast kapitálu s ktorým by sme sa mohli posunúť ďalej. Nemusíme dokonca vnímať ako negatívum, že rozhodnutie sa posúva až na 16. august. Práve naopak, môže to znamenať, že SEC si dáva záležať na preskúmaní všetkých možností. Nezavrhuje danú problematiku “šmahom ruky”,  čo je dobré znamenie. Doposiaľ prišlo mnoho pozitívnej spätnej väzby, veríme a dúfame, že tentokrát dá komisia “zelenú” Bitcoinu. Nechajme sa prekvapiť!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here