Vždy sa tešíme popularite ktorá prichádza s bitcoinom a naopak každá negatívna správa nás mrzí. Ľudia ktorí skutočne veria v blockchain a kryptomeny nepochybujú o ich využití a prosperitu v budúcnosti, je tu  bohužiaľ aj veľa takých ktorí sa snažia priživiť na tomto úspechu a využiť stále sa zvyšujúcu koncentráciu ľudí v kryptosvete.

Na podvodníkov natrafíme vo fyzickom aj virtuálnom svete

Internetové sociálne fóra môžu byť živnou pôdou pre rôzne výskumné účely, marketing propagáciu kvalitných produktov, užitočne diskusie ale bohužiaľ aj dokonale miesto na ktoré sa sústreďujú podvodníci. Často sa stáva že natrafíte na spoločnosť ktorá sľubuje aj 100 násobne zhodnotenie vašej investície v krátkom časovom rozsahu. Bitcoin ponzi je teraz veľmi rozsiahle podvodníci si prilepšia často aj o milióny dolárov a to dokonca bez veľkého úsilia.

Ťažko chytiť vinníka a odškodnenie nečakajte

Často ide o organizovaný zločin viacerých osôb napr. 5 a viac ktorí veľmi dobre vedia čo robia a aké praktiky fungujú na ľudí. Samozrejme takmer vždy ide o vidinu rýchleho zbohatnutia a po pravde k tomu aj dôjde ale nie pre obeť tohto podvodu. Zločinci sa kľudne vyparia len tak cez noc,  zahladia stopy, peniaze zmiznú a polícia je bezmocná, jedna sa o celkom nový koncept zločinov na ktoré nie sú mnohé kriminálne pracoviska pripravené a môže trvať aj celú večnosť kým vyriešia takýto zločin, ak vôbec….

Najčastejšie prípady

Je veľa metód a spôsobov ako sa útočník chce priživiť. Tu vám prinášame záchytné body tých najpopulárnejších

  • Phishing– jedna sa o podvodné stránky ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako skutočná originálna stránka ale môže byť pridané jedno písmen, apostrof alebo iná drobná zmena ktorú si v rýchlosti nemusíte všimnúť. Preto si vždy dôkladne skontrolujte web na ktorý idete zadávať svoje osobné údaje a ak stránku napr. Burzu používajte často, využite vo svojom prehliadači funkciu obľúbených stránok a pridajte si ju na listu. Takto sa vám nemôže stať že kliknete na podvodnú stránku.
  • Cloud miningové stránky – spoločnosť ktorá sa tvári ako miningová organizácia a vyberá pravidelne investície za ktoré by sa vám časom malo stále viac navyšovať vaše konto ci už v BTC alebo EUR. Často však ide o ponzi schému. Samozrejme existujú spoľahlivé a overené miningove spoločnosti ale pred každou investíciou treba byť obozretný.
  • ICO – nemôžeme vynechať novy koncept zbierania prostriedkov na zrealizovanie určitého technologického skvostu ktorý však často skončí skôr ako začne. Podvodníci si určia finančný cieľ a po jeho dosiahnutí zmiznú skôr ako si uvedomíte že ste naleteli podvodu. Na základe týchto zločinov boli vydané mnohé obmedzenia a zákazy ktoré bojujú za ochranu dobrodincov ktorí chcú prispieť takýmto projektom. Je to však veľká škoda že podvodníci ničia  ICO ideu pretože takto mnohé skutočne inšpiratívne projekty nemusia dostať svoju šancu na propagáciu.

Na záver už len treba dodať že je to vždy vo vašich rukách. Vždy predtým ako sa rozhodnete investovať preskúmajte všetky riziká, študujte, čítajte recenzie pýtajte sa na overených fórach. Nedajme šancu podvodníkom zbohatnúť na našej neopatrnosti.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here