Ľudia ktorí prichádzajú v tomto čase ku kryptomenám nemajú vždy úplnu predstavu o tom, čo to vlastne je a ako to funguje. Je známe, že Bitcoin je akási decentralizovaná digitálna mena, ktorá nie je závislá od finančných inštitúcií a teda by nemalo dochádzať k jej ovplyvňovaniu zo strany štátu (to sa však môže zmeniť) . V obehu je momentálne približne 16,777,375 BTC z celkového množstva 21,000,000 BTC, čiže presné množstvo je stanovené, nikdy ich nebude viac ani menej.

Kto za tým stojí?

Tvorcom Bitcoinu je záhadná osoba alebo skupina ľudí s menom Satoshi Nakamoto. Ani dnes po takmer 10 rokoch od nakódovania Bitcoinu nie je známe kto to vlastne je. Pravidelne sa však hlásia potencionálni tvorcovia ktorí tvrdia, že oni sú praví zakladatelia BTC. Avšak vo väčšine prípadov postradali relevantný dôkaz preto nemožno hovoriť o pravosti ich tvrdení.

Prvé spustenie Bitcoinu nastalo dňa 31.októbra 2008 a o rok neskôr bol uverejnený ako open-source. Zo začiatku neexistovali žiadne burzy kde by ste si zaobstarali BTC, čo bolo z časti aj výhodou z hľadiska de/centralizácie. BTC sa teda vymieňal medzi ľudmi napriamo.

Načo slúži Bitcoin?

Po technickej stránke boli bitcoiny vytvorené ako spôsob odmeňovania ľudí ktorí zabezpečujú potvrdzovanie finančných transakcií. Pôvodne schvaľovanie transakcií mohli ľudia vykonávať na svojom domácom počítači, takýmto spôsobom prebiehala aj distribúcia medzi ostatných užívateľov. Časom sa však prišlo na to, že grafické karty dokázali matematické algoritmy (hashe) vypočítať efektívnejšia a rýchlejšie ako procesor. Preto je dnes tento spôsob zbytočný a medzičasom, po vybudovaní mnohých ťažobných fárm po svete (najmä Čína) sa zdá byť aj domáce ťaženie na grafických kartách neuspokojivé. Návratnosť ťažby je možné si vypočítať na stránke coinwarz.com

Mining pool

Efektívnejšie je pridať sa k Mining pool, je to vlastne zoskupenie minerov ktorí ťažia spoločne a pravdepodobnosť úspechu je vyššia. Prvý a najznámejší Mining pool založil český programátor Marek Palatinus. Odkaz slushpool.com

Každopádne najjednoduchším spôsobom ako si zaobstarať BTC je si ho jednoducho kúpiť. V dalšom článku sa dozviete viac.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here