Mnoho prieskumov už dnes dokazuje, že blockchain má pred sebou veľkú budúcnosť a využitie takmer v každej oblasti podnikania.

Podľa zamestnaneckého prieskumu spoločnosti Juniper Research, v ktorej pracuje viac ako 20 000 ľudí bolo zistené, že drvivá väčšina označuje blockchain za veľmi užitočný pre ich spoločnosť a nesie všetky znaky vysokej úrovne osvojenia.

Nie len spoločnosť Juniper dokazuje,  že skutočne by nikto nemal ostať pozadu pokiaľ ide o túto oblasť. Spoločnosť napreduje vysokým tempom a to, čo dnes sa môže zdať nereálne, môže byť čoskoro skutočnosťou, nehovoriac o tom, že v oblasti technológií platí toto pravidlo dvojnásobne.

Pokiaľ zvažujete, či by mal blockchain nejaký prínos pre vašu spoločnosť, určite vyskúšajte kurzy a školenia na túto tému.

Prečo blockchain?

Existujú dva faktory blockcainu ,ktoré ho robia mimoriadne žiadaným:

  • Decentralizácia
  • Stabilita

Decentralizácia

Premýšlali ste niekedy nad tým ako pracuje klasický centralizovaný server? Máme k dispozícii centralizovaný server a každý, kto sa s ním chce spojiť, môže poslať dotaz a získať tak požadované informácie.  Tak v podstate funguje internet. Ak chcete získať nejaké informácie z Google, pošlete dotaz na ich server, ktorý vyšle spätný odkaz s požadovanými informáciami/výsledkami. Takže takto pracuje klientský server. Ale kde vzniká problém s týmto modelom?

Všetko je závislé na serveri. Je rozhodujúce, aby server neprestajne fungoval. A to môžeme vnímať ako prekážku, nakoľko pri každom výpadku servera (čo sa môže často stávať) budú ovplyvnení všetci ktorí sú v tejto sieti.

Ďalej je tu samozrejme aj otázka cenzori. Čo ak server rozhodne, že určitá položka (článok, kniha pesnička, čokoľvek…) je neprijateľná a teda ju nebude ďalej na svojej sieti šíriť? Asi vás teraz napadne, že určitý obsah je neprijateľný a nehodí sa na internet, ale nemusí ísť len o oblasti, ktoré sú pre mnohých „tabu“. Vzťahuje sa to aj na oblasti napríklad politiky, kedy siete môžu veľmi ľahko a bezpečne odstrániť všetok obsah, ktorý im momentálne „nepasuje“ a tým pádom vzniká veľké riziko manipulácie.

Aby sme vyriešili všetky tieto problémy, vznikol iný druh sieťového modelu. Je to sieť, ktorá rozdeľuje  celé svoje pracovné zaťaženie medzi účastníkov, ktorí sú Romanko privilegovaní . Už nie je len jeden centrálny server, ale niekoľko distribuovaných a decentralizovaných „kolegov“. Toto je model ktorý sa nazýva peer-to-peer.

Jedným z hlavných spôsobov využitia siete peer-to-peer je zdieľanie súborov, ktoré sa tiež nazýva torrenting. Ak chcete na prevzatie používať model klient-server, potom je zvyčajne veľmi pomalý a úplne závislý od zdravia servera. Navyše, ako sme už povedali, je náchylná k cenzúre.

Avšak v systéme peer-to-peer neexistuje žiadna ústredná autorita, a teda ak dokonca aj jeden z rovesníkov v sieti odpadne, stále máte viac hráčov, z ktorých si môžete stiahnuť. Navyše nepodlieha idealistickým štandardom centrálneho systému, a preto nie je náchylná k cenzúre.

Takto získava blockchain decentralizáciu. To je jeden z najväčších dôvodov, prečo blockchain technológia získala toľko pozornosti.

Nemeniteľnosť

Ďalšou významnou vlastnosťou je práve jeho schopnosť nezmeniteľnosti. V kontexte blockchainu to znamená, že ak sa niečo do bloku vloží, už to nemôže byť nikdy zmazané ani zmanipulované.

Dokážete si predstaviť, aké hodnotné bude táto vlastnosť pre podniky?

Koľko poznáme prípadov sprenevery a manipulácií s obsahom na internete? Dôvodom, prečo blockchain získal túto vlastnosť, je prostredníctvom kryptografických hashových funkcií.

Teraz už viete, že kvôli smart kryptografickým implementáciám nie je možné manipulovať s dátami, ktoré sú vnútri blockchainu. Preto je blockchain nemenný.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here