Mnohokrát v článkoch preberáme novinky zo sveta kryptomien s použitím termínov, ktoré sú v dnešnej dobe technológii ešte pomerne mladé a nie každý si vie okamžite predstaviť o čom je vlastne reč. Preto sa pokúsime niektoré z týchto častých výrazov jednoducho vysvetliť na konkrétnych prípadoch.

Decentralizované aplikácie

Sú to aplikácie, ktoré môže každý publikovať – sú nezastaviteľné– narozdiel od tých dnešných ako napríklad Gmail či Uber. Nevyžadujú aby sprostredkovateľ riadil alebo spravoval informácie o používateľovi. Dapps priamo spája používateľa a poskytovateľa. Jedným z príkladov môže byť použiť tento koncept na aplikáciu Twitter, ktorý by bol odolný voči cenzúre. Keď zverejníte správu na blockchain, nemôže ju vymazať ani spoločnosť, ktorá vytvorila systém mikroblogingu.

Tento výraz označuje aplikácie, ktoré sú riadené mnohými užívateľmi na decentralizovanej sieti. Sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo jedinému bodu poruchy. Zvyčajne používajú svoje tokeny na odmenu používateľov za poskytovanie výpočtovej sily. Aplikácie fungujú pod kryptografickým systémom ako napríklad Ethereum. Presná definícia dApps dnes ešte neexistuje, stále je predmetom diskusií keďže sa jedná o veľmi mladú generáciu technologických noviniek. Decentralizované aplikácie však majú spoločné znaky na základe ktorých ich dokážeme identifikovať a označiť :

  • Kód je open-source a ideálne je spravovaný autonómne. Všetky zmeny musia byť predmetom konsenzu alebo spoločnej dohody väčšiny jeho používateľov.
  • Záznamy a dáta sú uložené na blockchaine, poskytujúc dôveryhodnú interakciu a vyhnúť sa akémukoľvek jednotlivému bodu poruchy
  • Používajú krypto tokeny, ktoré odmeňujú používateľov za poskytnutý výpočtový výkon
  • Tokeny sú generované prostredníctvom krypto algoritmu– PoW čiže Proof of Work.

Ak sa budeme držať týchto znakov, prvou Dapp je v skutočnosti samotný Bitcoin. Bitcoin je implementované riešenie blockchainu, ktoré vzniklo z problémov, ktoré sa točia okolo centralizácie a cenzúry. Dá sa povedať, že Bitcoin je samostatná verejná kniha, ktorá umožňuje efektívne transakcie bez sprostredkovateľa a centralizovaných orgánov.

Ethereum dovoľuje užívateľom ľahký prístup k vlastným Dapps

Ethereum a Bitcoin môžu byť voľne definované ako Dapps zamerané na riešenie skutočných problémov, Ethereum má však oveľa komplexnejší plán na realizáciu a využívanie systému Dapps v praxi.

Cieľom spoločnosti Ethereum je vytvoriť alternatívny protokol pre budovanie decentralizovaných aplikácií s dôrazom na vývojový čas, bezpečnosť a škálovanie. Mnohí označujú Ethereum za „Mother of Dapps“. Je vyzbrojený vlastným kódovacím jazykom Solidity. Ethereum umožňuje vývojárom vytvárať smart kontrakty pomocou Turing-complete Ethereum Virtual Machine (EVM). Pomocou týchto nástrojov poskytovaných Ethereum, majú vývojári možnosť vytvárať decentralizované aplikácie, ktoré majú reálne využitie a riešenia v skutočnom svete. Je možné využiť nespočet funkcií od správ aktivít až po plánovanie zdrojov.

Príklady decentralizovaných aplikácií založených na Ethereum

  • Golem– cieľom projektu Golem je vytvoriť prvý globálny trh pre nečinnú počítačovú sieť.
  • Augur– cieľom spoločnosti je skombinovať koncept predikčných trhov s právom decentralizovanej siete na vytvorenie prognostického nástroja pre potenciálne zisky z obchodovania.
  • Melonport– tento protokol je blockchainový nástroj na správu kryptomien. Užívatelia môžu vytvoriť alebo investovať do stratégií správy kryptomien otvoreným a konkurenčným spôsobom.
  • Status – transformuje vaše mobilné zariadenie na ľahký klientský uzol v sieti Ethereum a umožňuje ľahký prístup k celému ekosystému spoločnosti Ethereum odkiaľkoľvek.
  • OmiseGo– otvorená platobná platforma a decentralizovaná výmenná burza

Každá spoločnosť vytvárajúca Dapps má za cieľ uplatniť blockchainovú technológiu vo svojom projekte a využiť ho v odvetví ktorému sa venuje. Môže ísť o investície, technológie alebo celkové riadenie systému . Blockchainové technológie bezpochyby preniknú na trhy, veľké korporácie, ktoré sa predbiehajú aby ako prvé nasadli do „raketoplánu blockchain“ sú toho dôkazom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here