Predstavujú kryptomeny “jednorožca 21.storočia” alebo sú to peniaze budúcnosti?

Kryptomeny, blockchain, Bitcoin…kto sa v tom má vyznať? Je táto téma pre vás tabu? Tento článok vysvetľuje niekoľko najpodstatnejších informácií o “Krypto svete”, po jeho prečítaní budete vedieť omnoho viac ako väčšina ľudí.

Kryptomeny (Crypto) sa stali globálnym javom známym veľkej skupine ľudí. Zatiaľ čo mnoho ľudí si stále nevšíma veľký potenciál digitálneho pokroku vo forme kryptomien, banky, vlády a iné spoločnosti si ho naopak veľmi dobre uvedomujú.

V roku 2016 by ste len tak nenašli veľkú banku, účtovnú firmu či významnú softvérovú spoločnosť ktorá by sa zaujímala a inovovala by šifrovaciu jednotku – blockchain. Dnes je tomu však inak, po roku 2017 snáď každý aspoň raz počul o Bitcoine. Ale za hlukom a mediálnymi správami drvivá väčšina ľudí ma len veľmi obmedzené vedomosti o kryptomenách a často nedokážu pochopiť základné pojmy.

Prejdime teda k základným elementárnym otázkam. Čo sú to kryptomeny?

  • Odkiaľ pochádza blockchain?
  • Prečo by ste mali vedieť o krypte?
  • Čo všetko potrebujete vedieť o kryptomenách?

Čo je to kryptomena a prečo sa kryptomeny objavili ako vedlajší produkt digitálnej hotovosti?

Len málokto vie, že kryptomeny sa objavili ako vedlajší produkt iného vynálezu. Satoshi Nakamoto, neznámy vynálezca Bitcoinu, prvej a stále najdôležitejšej kryptomeny, nikdy nemal v úmysle vymyslieť nejakú menu.

Satoshi vo svojom vyhlásení v mene spoločnosti Bitcoin koncom roka 2008 uviedol, že vyvinul elektronický peňažný systém typu peer-to-peer. Jeho cieľom bolo vymyslieť niečo, čo mnoho ľudí nedokázalo prostredníctvom digitálnej hotovosti.

V skutočnosti išlo o nový peňažný systém, ktorý využíva sieť peer-to-peer , aby zabránila dvojnásobnému výdaju. Jeho hlavným znakom je úplná decentralizovanosť a teda schopnosť fungovať bez akéhokoľvek servera alebo centrálnej autority.

Jednou a najdôležitejšou súčasťou vynálezu Satoshiho bolo, že našiel spôsob, ako vybudovať decentralizovaný digitálny bezhotovostný systém. V 90. rokoch sa uskutočnilo mnoho pokusov o vytvorenie digitálnych peňazí, ale všetci zlyhali.

Takže ako to vlastne funguje? Čo je to decentralzovaný systém platieb?

Na realizáciu digitálnej platby potrebujeme platobnú sieť s účtami, zostatkami a transakciou. To je ľahké pochopiť. Jedným z hlavných problémov, ktorý každá platobná sieť musí riešiť, je zabrániť takzvanému dvojitému výdavku : zabrániť tomu, aby jedna osoba vybrala rovnakú sumu 2x. Zvyčajne to robí centrálny systém, ktorý vedie záznamy o zostatkoch.

V decentralizovanej sieti nemáte takýto server. Preto potrebujete každú jednotku siete, aby túto prácu vykonala. Každý partner v sieti musí mať zoznam so všetkými transakciami, aby skontroloval, či sú budúce transakcie platné alebo sa pokúšajú zdvojnásobiť výdavky.

Ale ako tieto subjekty udržiavajú konsenzus o týchto záznamoch?

Ak sa spolupracovníci na sieti nezhodujú čo i len na jednom jedinom menšom vyvážení, všetko je prerušené. Potrebujú absolútny konsenzus. Čiže už len pri jedinom zaváhaní je akcia zrušená. V takomto prípade pri bežných transakciách v bankách zvyčajne prevezme takýto problém ústredný orgán, ktorý znovu preverí transakciu. Ale ako môžete dosiahnuť konsenzus bez ústredného orgánu?

A to je to, čo dokázal Satoshi- jeho hlavnou inováciou bolo dosiahnuť konsenzus bez ústredného orgánu . Súčasťou tohto riešenia sú už dobre známe Kryptomeny- časť celého procesu, ktorá robí túto hru omnoho zaujímavejšou napínavejšou ale aj zábavnejšou.

Čo sú teda kryptomeny?

Ak odoberieme všetok ten hluk, ktorý za posledný rok vytvorili okolo kryptomien média, zistíme, že ide len o obmedzené položky v databáze, ktoré nikto nemôže zmeniť bez splnenia konkrétnych podmienok. Môže sa to zdať veľmi obyčajné, ale verte tomu alebo nie: presne tak môžete kryptomeny definovať.

Vezmite si peniaze na váš bankový účet: Čo je viac ako položky v databáze, ktoré môžete meniť len za určitých podmienok? Môžete dokonca prijať aj fyzické mince a poznámky: Čo sú to iné ako obmedzené položky vo verejnej fyzickej databáze? ktoré možno zmeniť len vtedy, ak spĺnate určité podmienky, ako potom vlastníte mince a poznámky? Peniaze sú o verifikovanej položke v nejakom druhu databázy účtov, zostatkov a transakcií.

Ako mineri vytvárajú mince a potvrdzujú transakcie?

Poďme sa pozrieť na mechanizmus riadiaci databázy kryptomien. Blockchainová krivka ako Bitcoin pozostáva zo siete peerov. Každý peer má záznam o úplnej histórii všetkých transakcií a teda o bilancii každého účtu.

Transakcia je súbor, ktorý hovorí: “Peter dáva X Bitcoinov Zdenke” a je podpísaný súkromným kľúčom Petra. Je to základná kryptografia verejného kľúča, nič zvláštne. Po podpísaní sa transakcia vysiela do siete a posiela sa z jedného minera na druhého. Toto je základná technológia p2p.

Transakcia je takmer okamžite známa na celej sieti. Ale až po určitom čase sa potvrdí. A práve potvrdenie je kritickým pojmom u kryptomien. Dalo by sa povedať, že kryptomeny sú úzko spojené s potvrdzovaním.

Pokiaľ je transakcia nepotvrdená, čaká a môže byť sfalšovaná. Keď je transakcia potvrdená, je nastavená na pevno. Už nie je kalkulovateľná, nemôže byť obrátená, je súčasťou nezmeniteľného záznamu historických transakcií: takzvaného blockchainového reťazca.

Iba mineri smú potvrdiť transakcie. To je ich práca v sieti šifrovacích systémov. Vykonávajú transakcie, označujú ich ako legitné a rozširujú ich v sieti. Po tom, ako je transakcia potvrdená minerom, musí každý uzol pridať do svojej databázy. Stáva sa teda súčasťou blockchainu.

Za túto prácu dostávajú mineri odmenu vo forme kryptomien, napríklad Bitcoinom. Odporúčamé si prezrieť aj iné kryptomeny, ktoré nájdete v tejto sekcii. Bližšie sa v nich zoznámite s konkretnými kryptomenami ako aj spôsobmi ťaženia.

Sledujte nás aj na Facebooku!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here