Rok vzniku Etherea je možno oveľa neskôr ako by ste si mohli myslieť – 2015 niet sa však čomu čudovať keďže jeho zakladateľ rusko-kanadskeho pôvodu Vitalik Buterin má len 24 rokov. Počas kódovania Etherea mal sotva 20 rokov. Je úžasné čo všetko dokáže tento génius v takom mladom veku.

Čo je to Ethereum ?

Podobne ako BTC je to kryptomena fungujúca na decentralizovanej databáze, kde sú uschované všetky záznamy o transakciách. Ethereum ma však jednu zaujímavú funkciu a tou je vytváranie takzvaných smart kontraktov.

Tvorca Vitalik Buterin sa podieľal aj na vývoji Bitcoinu, prioritou však nebolo vytvorenie kryptomeny ako napríklad pri Litecoine, ale o vytvorenie zdieľanej výpočtovej platformy umožňujúcej využiť blockchain na prevádzku decentralizovaných aplikácií.

Na spustenie siete bolo potreba vyzbierať dostačujúce množstvo prostriedkov, čo sa podarilo vďaka formy financovania crowdfundig. Vyzbieralo sa 18 miliónov eur a sieť Ethereum bola 30.júla 2015 spustená.

Smart kontrakty

Týmto pojmom sa označuje akýkoľvek protokol či softvér, ktorý zabezpečuje a overuje dohodnutie určitej zmluvy. Podmienky sú doslova vynucované na základe kryptografickeho kódu. Cieľom je decentralizovať všetky zmluvy a dohody. Smart kontrakty sú tak naprogramované aby robili presne to, čo tvorca nastaví. Hlavnou ideou je vykonávať akékoľvek obchody, výmeny atď. bez tretej strany. Dnes potrebujete pri podobných procesoch využiť služby právnika či notára, tu to však už nebude treba pretože smart kontrakt nahradí ich funkciu.

Spôsob ťaženia nie je rovnaký

Každá akcia samozrejme spotrebúva energiu ktorá pochádza z výpočtoveho výkonu a dĺžky trvania akcie. Ethereum však nefunguje ako klasická kryptomena a energiu ktorú získa využíva práve na zásobovanie celej siete. Tažiari sú odmenený za úpravu smart kontraktu za čo sa im na ich peňaženky pripisuju ETH. Využité množstvo energie sa prepočíta na ETH, ktoré sa označuje sa transakčný poplatok.

Hlavným rozdielom medzi BTC a ETH je vo využití siete. BTC sa zameriava na sledovanie transakcií s virtuálnou menou a ETH sieť sa zameriava na smart kontrakty čize spúšťanie zdrojového kódu akejkoľvek decentralizovanej aplikácie.

Opäť ta rýchlosť a poplatky…

Podobne ako sme uviedli pri Litecoine, rýchlosť novších kryptomien je ďaleko popredu pred BTC. Na vyťaženie bloku u BTC potrebujeme aspoň 10 minút, u ETH je to len neuveriteľných 12 sekúnd. Počet mincí ETH je oveľa viac už dnes ich je takmer 100 000 000, konečný počet nie je doteraz známy ale predpokladá sa, že v roku 2020 bude vyťažená polovica celkového množstva.

Ako získam Ethereum

Opäť ako pri BTC alebo LTC je na výber z množstva platforiem ktoré podporujú predaj ETH, odporúčame Coinbase alebo Bitstamp.

Takisto Bitcoinmaty často disponujú predajom aj ETH pozrite si podrobnú mapu na mojbitcoin.sk. Určite nájdete vo svojom okolí automat ktorý ponúka aj ETH.

Svoje Etherea si budete musieť uložiť do svojej peňaženky bud digitálnej alebo hardwerovej. Digitálnu môžete používať vo forme desktopovej alebo mobilnej aplikácie. Na stránke coinstura.com nájdete tie najvhodnejšie.

Hardwerova je ale z každého hľadiska najlepšia, napríklad Trezor.

Cena šla v roku 2017 rapídne hore

tradingview.com

Dnes si Ethereum môžete následkom novoročného výplachu zaobstarať za cca 700 dolárov. Januárové ATH dosahovalo dokonca šialených 1400 dolárov. Cena sa však počas roku šplhala od úplného dna. 1. 1. 2017 bola cena ETH 8 dolárov. K najväčšiemu skoku došlo od 18. 5. 2017 kedy prišlo k výstrel z cca 90 dolárov na 390.

Mnohí označujú Ethereum za nový Bitcoin, kryptomenu ktorá časom prevezme korunu od Bitcoinoveho kráľa, či tomu tak bude sa môžme iba domnievať, čas ukáže aká je skutočnosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here