Ak ste sa rozhodli naskočiť do rozbiehajúceho vlaku kryptomien, určite si kladiete otázku ako si zaobstarať digitálne zlato- Bitcoin. Vo všeobecnosti existujú 4 spôsoby ako si ich zakúpiť za peniaze, alebo ich dostať za poskytnutý výkon čiže mining (ťažba) ale tomu sa teraz nebudeme venovať.

Pozor!

Skôr ako vyberiete všetky životné úspory z perináku a nalejete ich do kryptomien, uvedomte si ,že na trhu panuje extrémna volatilita a tak rýchlo ako môžete prísť k pekným zárobkom, môžete prísť aj o všetky ťažko zarobené peniaze. Preto ako aj každý skúsený kryptotrejder radíme Vám zainvestovať iba takú sumu, o ktorú ste ochotný v najhoršom prípade prísť.

Ak ste teda presvedčený o správnosti Vašej investície môžeme prejsť k spôsobom kúpy:

  1. Zmenáreň– v tomto prípade nejde o klasickú burzu, čiže cena nevyplýva z aktuálneho obchodovateľného objemu. Medzi overené zmenárne patrí napríklad:

Simplecoin– veľmi jednoduchý spôsob, pri nízkych objemoch stačí poskytnúť o sebe minimum informácií, cenu BTC Vám budú garantovať po dobu 4 hodín, po vklade/prevode peňazí na účet Vám služba automaticky zašle Vaše objednané Bitcoiny priamo do Vašej peňaženky. Jedinú nevýhodu vidím v cene, ktorá je o niečo vyššia ako na burze, je to však adekvátne za poskytnutú službu preto Simplecoin vidím ako dobrú možnosť.

BitStock– je tiež zaujímavý spôsob, v skutočnosti nedržia žiadne BTC, fungujú ako overovateľ vykonaných transakcií priamo medzi užívateľmi. Výhodou je, že si sami určujete cenu za ktorú BTC kupujete/predávate. Tu už však treba rátať s poplatkami ktoré začínajú na 0,79%, v podstate čím väčšie obraty máte v priebehu 30dní tým nižšie poplatky zaplatíte, ďalej treba rátať aj so zálohou 10% ktorá je vratná a slúži ako ochrana pred nepoctivými obchodníkmi.

Coinmate– česká zmenáreň/burza do ktorej si jednoducho prevediete peniaze napríklad SEPA prevodom nakúpite BTC a dokonca aj LTC za aktuálnu tržnú cenu. Poplatky sú pomerne nízke – predávajúci (0,05%) kupujúci (0,35%). Pokiaľ sa časom dostanete medzi elitu obchodníkov, nebudete platiť žiadne poplatky.

  1. Burzy-tu sa už jedná o zahraničné burzy ktoré ponúkajú okrem BTC aj základné alty, pokiaľ sa zaujímate o trading odporúčam zamerať sa na tieto burzy.

Bitstamp– nájdete na nej základné kryptomeny. Burza sa nachádza v Slovinsku, umožnuje SEPA platby alebo aj priame nákupy cez kreditnú kartu, tam však pozor na vysoké poplatky. Volume je tu veľmi vysoké patrí medzi obľubené burzy s vysokou bezpečnosťou.

Bitfinex– Na tejto burze je možné použiť pákové obchodovanie, túto burzu ocenia najmä skúsenejší obchodníci.

Coinbase– opäť veľmi populárna burza so sídlom v USA, výhodou je nákup priamo cez Vašu kartu nielen BTC ale aj LTC a ETH, pozor na poplatky.

Kraken– burza patrí medzi tie mladšie, nemusíte sa však báť o volume, denne sa tu obchoduje vo vysokých číslach. Jedinú nevýhodu vidím v častých výpadkoch v situáciách kedy sú burzy preťažené.

Tieto burzy sú určené primárne na nákup a predaj BTC, v ďalšom článku pridám tie, na ktorých sa obchoduje s rôznymi altcoinami.

  1. Bitcoinmaty

V poslednom čase je tento spôsob veľmi obľúbený najmä pre nováčikov. Na stránke Coinatmradar preskúmate najbližšie umiestnenie automatu na Bitcoiny v ktorom si pohodlne zakúpite BTC za cash. Predávate a nakupujete podľa aktuálneho kurzu, priamo z/do vašej peňaženky. Ako nevýhodu vnímam vysoké poplatky a taktiež riziko že vo vypätých situáciach (napr. rýchly pokles ceny BTC) nebude automat disponovať dostatočným množstvom predajných BTC.

  1. Osobný nákup BTC

Ako poslednú možnosť vidím nákup BTC priamo od osoby ktorá ho bude ponúkať napríklad na portáli localbitcoins. Tento spôsob som osobne nikdy nevyužil pretože ho nepovažujem za dostatočne bezpečný, samozrejme je na každom z Vás aby zhodnotil a porovnal všetky ponúkané možnosti a vybral si to, čo mu najviac sedí.

Nezabudnite na to, že Bitcoin vlastníte len vtedy, ak ho máte v peňaženke s privátnym kľúčom! Ak sa teda chcete stať vlastníkom BTC potrebujete na to bitcoinovú adresu a privátny kľúč ktorý nikdy nezverejňujte, majte ho zapísaný na papieri, nikdy nie v elektronickej podobe, a to ani na fotke v mobilnom telefóne, tieto údaje sú veľmi citlivé a množstvo hackerských útokov nás len varuje aby sme dbali na bezpečnosť. Najrozumnejšie je zaobstarať si HW peňaženku ako Trezor alebo Ledger, viac info po rozkliknutí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here