Počas včerajšieho dňa sme sa mohli stretnúť s mnohými správami, ktoré poukazovali na rozhodnutie Komisie pre cenné papiere  (SEC) o zamietnutí ETF fondov. Ako tomu naozaj je? O aké ETF fondy sa vlastne jedná?

Komisia pre cenné papiere a burzu odmietla druhý pokus Camerona a Tylera Winklevossa, zakladateľov burzy Gemini, vymenovať prvé ETF fondy na regulovanej burze. Jedná sa už o druhý pokus bratov, no opäť zamietnutý. Júnový návrh od burzy BATS BZX Exchange na obchodovanie s akciami založenými na komoditách Winklevoss Bitcoin Trust bol vo štvrtok hlasovaný komisiou 3-1.

Staronové novinky ?

Správa je aktuálna ale týka sa výhradne ETF fondov, ktoré chceli bratia spustiť na svojej Gemini burze. Mnoho krypto nadšencov sa okamžite vyjadrili na svojich Twitter účtoch k danej situácii ako aj Charlie Shrem.

Síce táto správa nie je stará ako píše na začiatku svojho tweetu Charlie, ale bola očakávaná. Návrh bratov Winklevoss o spustenie ETF fondov na burze Gemini bol podaný už minulý rok. Následne bol zamietnutý ale bratia podali odvolanie 3/10/2017 a SEC teraz znovu odpovedal odmietnutím.

Rozdiel medzi podanými návrhmi

Bratia žiadali o spustenie vlastného ETF fondu na svojej vlastnej burze Gemini- a to je veľký rozdiel v porovnaní s toľko diskutovaným aktuálny ETF od spoločností SolidX a Van Eck. Podobne ako v prípade COIN aj teraz Cboe BZX by mohla byť zalistovaná pre tento fond. Čiže technicky CBOE nežiadajú o spustenie vlastného ETF ale žiadajú o výnimku z pravidla, aby na svojej burze vymenovali ETF VanEck/SolidX.

Zamietnutie plánov bratov Winklevoss

Podľa dostupných informácii SEC teraz odmietla povolenú revíziu návrhu ETF, ktorá bola pôvodne zamietnutá v roku 2017. Podľa vyhlásení regulačných orgánov existovali problémy s podvodmi a ochranou investorov v revidovanom návrhu, čo malo za následok odmietnutie zo strany SEC. Okrem toho SEC uviedla, že na trhoch s kryptomenami existujú vysoké úrovne manipulácie, ktoré sú vedené predovšetkým „neregulovanými“ trhmi, ktoré existujú v zámorí ďaleko od dosahu amerických regulátorov.

Dôležité však je, že sa nejedná o aktuálne ETF. Keby návrh bratov prešiel, bolo by to síce skvelé ale od počiatku neboli vysoké šance na úspech. Časom keď sa situácia trochu zmení a úrady preskúmajú znovu všetky možnosti ako ochrániť investorov,  bratom by znovu mohla svitnúť nádej. Tieto správy však vyvolali v celej komunite ako aj na trhu veľký zmätok. Okamžitú reakciu sme mohli vidieť aj na grafe Bitcoinu ktorý zaznamenal pokles z ceny 8,260 USD na 7,800 USD.

Sledujte nás aj na facebooku pre aktuálne správy!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here