Včerajším dňom vydala americká Komisia pre cenné papiere oznámenie ohľadom zriadenia toľko očakávaného ETF. Ako sa rozhodli a aký je ďalší postup?

Bitcoin má svoju budúcnosť, s týmto názorom možno len súhlasiť, prečo inak by sa ním zaoberala americká komisia pre cenné papiere SEC? V našich článkoch sme sa už niekoľkokrát venovali týmto fondom a aj tomu, že komisia vidí ako najväčší problém veľkú volatilitu či obavu o bezpečnosť uschovania Bitcoinov.  Jedno je však isté, všetci pozorne sledujú vývoj rozhodnutia SEC, v prípade povolenia by to mohol byť historický moment pre celý kryptomarket.

Na rozhodnutie si počkáme

Komisia pre cenné papiere oznámila 20.septembra 2018, že potrebuje viac času na prijatie/odmietnutie rozhodnutia týkajúceho sa ETF spoločnosti VanEck-SolidX Bitcoin a stanovila nový termín, ktorý predĺži dobu na verdikt do 29.decembra 2018.

SEC mala pôvodne 45 dní na rozhodnutie o žiadosti, ktorá bola zverejnená vo federálnom registri dňa 2.júla 2018. A teda sa očakávalo, že rozhodnutie bude prijaté do 16.augusta 2018, ako však upozornila spoločnosť CryptoGlobe, SEC už uplatnil právo na predĺženie konečného termínu začiatkom augusta. Tým pádom mali k dispozícii ďalších 45 dní presne do 30.septembra 2018. Predmetom predlžovania by mala byť najmä zmena návrhov a ich následné schválenia. To sa však opäť nepodarilo stihnúť a preto si Komisia pre cenné papiere uplatnila odklad takmer až do konca tohto roka.

Posledná šanca

Pokiaľ by sa však komisia nezhodla na jednoznačnom rozhodnutí ani do konca roka, je možné ešte posledný krát uplatniť nárok na predĺženie termínu o 60 dní a teda do 27.februára 2019 a to by už bol v každom prípade ten najneskorší termín kedy budeme s istotou vedieť aký osud čaká Bitcoin ETF.

Z nášho pohľadu je určite lepšie pokiaľ sa SEC vôbec zaoberá schvaľovaním tak kontroverzným fondom, aj keď to bude trvať dlho. Každý si radšej počká ako by mal byť odmietnutý hneď na začiatku, pokiaľ prichádza neustále predlžovanie, je vysoko pravdepodobné, že SEC skutočne nechce tento návrh bez zváženia zamiesť pod stôl ale práve naopak, snaží sa nájsť východisko pre spokojnosť oboch strán.  Riaditeľ spoločnosti VanEck/MVIS Gabor Gurbacs v jeho oznámení na twitteri taktiež vidí situáciu viac pozitívnu ako negatívnu. Nechajme sa preto prekvapiť, ako tento beh na dlhú trať dopadne.

Sledujte nás aj na Facebooku!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here